PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hakkını almak için

Kavtin
02-08-2009, 21:39
Bir kimsenin hakkı başkası tarafından gasp ve inkar edilmişse hakkını almak için (Elif) harfini yumurta üzerine yazarsa ve aşağıda gizlilik taşıyan duayı elinde tuttuğu yumurtanın üzerine okumalı ve okuduktan sonra yumurtayı ateşe vermelidir.Bu şekilde davet ettiği hizmet meleği yanına gelerek dilekte bulunduğu şeyi yerine getirir.

Azimet budur:

Ecib eyyühel melikül azim,esseyyid tahtail el relsül ekber,ve esri' bi hakkı iye(2 kere)Yehun(2 kere),Şekmehel(2 kere),sahlu(2 kere),ecib vahbut ve temessel li bi suretin hasenetin elvahan el vahan el vahan el acele elacele el acele es saate es saate es saate

kuzu
02-09-2009, 00:36
bunu yaparsak yaptığımız kişiye kötü bir şey olmaz dimi tek hakkımızı verse

Kavtin
02-09-2009, 01:49
öyle veya böyle bir şekilde hakkını alırsın..Takdir ALLAHındır

maviay
02-09-2009, 05:38
katvin alacağımızı verecek olanın durumu kötü olduğu için imkanı varda kendine lazım olur diye bize yok deyipte vermiyor, erteliyorsa da yapabilirmiyiz. yada gerçekten işleri ters gitmişse elinde yoksa nasıl alacağız .bu yine işe yarar mı? bu soru saçma oldu ama durum aynen böyle komedi sanki. bir yılı geçeli yıllar oldu ben hala alacağımı alacağım .okumadığım dua kalmadı . günah sayılacaklarıda ben yapmıyorum .bakalım allah bir kolaylık verir inşallah sizleri vesile kılarak.teşekkürler:)

Kavtin
02-09-2009, 11:16
Merak etmeyin Allah bir sebep halk eder ve masuma zarar gelmeden zalime de karşılığını vererek hakkınızı size geri verir.Dediğim gibi Allah her şeyin en uygununu bilir kimseye haksız yere bela dert vermez

nora22
02-09-2009, 13:18
yumurtayi atese vermek sorun,ates yakmam gerekicek..

kuzu
02-09-2009, 13:45
bunu denemek isterim ama alacağım olan kişiye kötü etki yapmasından korkuyorum? allaha yalvarıyorum her zaman kötülük olmadan verse hakkımı .para her şey değil. ben ona kıyamayıp süründürmüyorum. o bana kıyıp gözü göre göre süründüğümü seyrediyor adaletmi bu?

majisyen
02-09-2009, 13:48
birinde hakkın varsa ve vermiyorsa zaten o kötüdür o zaman kötüye kötülük yapsan nolcakkı sonuçta kısasa kısas var...

kuzu
02-09-2009, 13:52
evet bazen kısasa kısas diyorumda vijdanım el vermiyor.ben ömür boyu vijdan azabı çekerim kötü bi şey olursa allah bana yardım etsin o beni görüyor biliyor

majisyen
02-09-2009, 13:54
iyide kısasa kısas diyen zaten allah sen onun isteğine karşı çıkmış olursunki...

kuzu
02-09-2009, 14:09
doğru . hakkımı ben almasam yarın çocuklarım bu hakla uğraşçak benim almaya korktuğum hakkı onlarda almaya uğraşcak .cesaret etmem lazım insan kanıyla canıyla savaş etmesi çok zor ama .onlar istedi hak ettiler çoktan

majisyen
02-09-2009, 14:10
bak sen çocuklarınıda sıkıntıya sokmuş oluyorsun sonuçta çoluğunun çocuğunun rızkını başkaları yiyor cık cık bu çok kötü vebali sana...

kuzu
02-09-2009, 14:11
o zaman bu uygulamayı yapsammı?

majisyen
02-09-2009, 14:12
ne bulursan yap önemli olan hakkını almak haraç istemiyon rüşvet istemiyon gasp etmiyon ...

majisyen
02-09-2009, 14:39
Bakara /178. Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın (öldürülür). Ancak her kimin cezası, kardeşi (öldürülenin velisi) tarafından bir miktar bağışlanırsa artık (taraflar) hakkaniyete uymalı ve (öldüren) ona (gereken diyeti) güzellikle ödemelidir. Bu söylenenler, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Her kim bundan sonra haddi aşarsa muhakkak onun için elem verici bir azap vardır.

Ayet, kısas’ı farz kılıyor…! Farz, yani şart…Öldürmek birçok ülkede meşru müdafaanın dışında büyük suçtur ve ceza görmelidir.. Ancak öyle durumlar vardır ki, kişi ölmemek ve canını kurtarmak için, istemeyerek öldürmek zorunda kalabilir. Kuran burada bir cana karşılık bir can almayı farz kılıyor.. Ve diyor ki, hüre hür, köleye köle, kadına kadın, öldürülür.. Yani bir erkek, bir kadın öldürdü diyelim… Ne olacak o zaman.. ? Eğer bağışlanma yoksa, öldüren kişinin ailesinden bir kadın seçin.. Sonrada ayeti uygulayın..
Bir sonraki ayet de, kısas’ı teşvik etmekte, ve bu şekilde sanılmaktadır ki, kısas yolu ile, kan davaları başlamayacak ve kişi kısastan korktuğu için adam öldürmeyecektir..
Bakara /179. Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki suç işlemekten sakınırsınız.
Kısas öngörerek suç işlemekten ne derece sakınılabilir.. Evrensel olduğu söylenen böyle bir kitabın, bu önerisi uygulandığı taktirde doğuracağı sonuçları nelerdir..?
5 Maide/45. Tevrat'ta onlara şöyle yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş (karşılık ve cezadır). Yaralar da kısastır (Her yaralama misli ile cezalandırılır). Kim bunu (kısası) bağışlarsa kendisi için o keffâret olur. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar zalimlerdir.
Kısas ve intikam konusunda İncil'in yaklaşımları Tevrat ve Kuran'a göre oldukça farklılık gösterir..
Matta / Bab5
38. Göze göz, dişe diş' denildiğini duydunuz.
39. Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.
40. Size karşı davacı olup mintanınızı almak isteyene abanızı da verin.
43. ‘Komşunu sev, düşmanından nefret et' denildiğini duydunuz.
44. Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin.
Luka / Bab6
27.-28. Ama beni dinleyen sizlere şunu söylüyorum: düşmanlarınızı sevin, sizden nefret edenlere iyilik yapın, size lanet edenler için iyilik dileyin, size hakaret edenler için dua edin.
29.Bir yanağınıza tokat atana öbür yanağınızı da çevirin. Abanızı alandan mintanınızı da esirgemeyin.
30.Sizden bir şey dileyen herkese verin, malınızı alandan onu geri istemeyin.
31.İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın.
32.Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, bu size ne övgü kazandırır? Günahkârlar bile kendilerini sevenleri sever.
33.Size iyilik yapanlara iyilik yaparsanız, bu size ne övgü kazandırır? Günahkârlar bile böyle yapar.
34.Verdiğinizi geri almak umudunda olduğunuz kişilere ödünç verirseniz, bu size ne övgü kazandırır? Günahkârlar bile verdikleri kadarını geri almak koşuluyla günahkârlara ödünç verirler.
35.Ama siz düşmanlarınızı sevin, iyilik yapın, hiçbir karşılık beklemeden ödünç verin. Alacağınız ödül büyük olacak, en yüce Olan'ın oğulları olacaksınız. Çünkü O, nankör ve kötü kişilere karşı iyi yüreklidir.
36.Babanız merhametli olduğu gibi, siz de merhametli olun.
Konuyla ilgili hadisler aşağıdadır.
4917 - Ebu Şüryeh radıyu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim haksız yere, âmden (bile bile) öldürülürse velisi şu üç şeyden birini tercihte muhayyerdir: - Ya kısas ister. - Ya affeder. - Yahut diyet alır. Eğer dördüncü bir şey istemeye kalkarsa alinden tutun (mâni olun)!" Sonra Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, şu âyeti tilavet buyurdu. (Meâlen): "Kim bundan sonra tecâvüz ederse ona elîm bir azab vardır" (Bakara 179)
Ebu Dâvud, Diyat 3, (4496), 4, (4504);
Tirmizi, Diyât 13, (1406).

4918 - İbnu Ömer radıyu anhümâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim mü'min bir kimseyi (âmden) öldürürse, katil bu sebeple kısas olunur. Kim bu kısasa mâni olursa Allah'ın lânet ve gadabı onun üzerine olsun. Allah onun ne farz ve ne nâfile hiçbir hayrını kabul etmez." Rezin tahric etmiştir. Bu manada rivayet Sünenler'in bir kısmında gelmiştir: Ebu Dâvud, Diyât 17, (4539, 4540, 4541); Nesâi, Kasâme 29, (8, 40).
4922 - Süraka İbnu Mâlik radıyu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın , oğlu sebebiyle babaya kısas uyguladığına, fakat oğluna, babası sebebiyle kısas uygulamadığına şâhid oldum."
Tirmizi, Diyât 9, (1399).
4927 - Semüre radıyu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim kölesini öldürürse, biz de onu öldürürüz. Kim de kölesinin (burnunu, kulağını keserek) sakatlarsa, biz de onun (burnunu, kulağını keserek) sakatlarız."
Ebu Dâvud, Diyat 7, (4515, 4516, 4517, 4518);
Tirmizi, Diyat 18, (1414);
Nesai, Kasame 9, (8, 21).
Nesai'nin rivayetinde şu ziyade var: "Kim kölesini iğdiş ederse, biz de onu iğdiş ederiz."
6779 - Amr İbnu Şu'ayb an ebihi an ceddihi radıyu anhüma anlatıyor: "Bir adam kölesini kasten ve taammüden öldürdü. Resülullah aleyhissalâtu vesselam adama yüz sopa ile celde tatbik etti ve bir yıl da sürgüne gönderdi ve müslümanların hisselerinin) içinden onun hissesini sildi."
4932 - Hz. Ali radıyu anh anlatıyor: "Bir yahudi kadın Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a şetimde bulunuyor, hakaretler ediyordu. Bir adam onu boğarak öldürdü. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kadının kanını bâtıl kıldı."
Ebu Davud, Hudûd 2, (4362).
4933 - İbnu Abbâs radıyu anhüma anlatıyor: "Âma yani gözleri kör bir zat, ümmü veled olan cariyesini, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a şetmettiği için öldürdü. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm cariyenin kanını heder eddetti."
Ebu Davud, Hudûd 2, (4361);
Nesai Tahrim 16, (7, 107, 108).
4937 - Hz. Enes radıyu anh anlatıyor: "Bir yahudi, gümüş takıları için bir cariyeyi taşla öldürmüştü. Câriye Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a getirildi. Henüz canını teslim etmemişti. Kadıncağıza (birkısım isimler sayılarak): "Seni falanca mı öldürdü?" diye soruldu. Başıyla: "Hayır!" diye işaret etti. "Seni falan mı öldürdü?" diye bir başka isim zikredildi. Kadıncağız yine: "Hayır!" manasında başıyla işaret etti. Üçüncü kere sordu. Bu sefer: "Evet!" dedi ve başıyla işaret etti. Bunun üzerine Aleyhissalâtu vesselâm adamı (yakalattı, adam suçunu itiraf etti) o da iki taşla öldürdü, başını iki taş arasında ezdi."
Buhari, Diyat 7, 4, 5, 12, 13, Husûmat 1, Vesâya 5;
Müslim, Kasame 15, (1672);
Ebu Davud, Diyaüt 10, (4527, 4528, 4529), 14, (4538);
Tirmizi, Diyat 6, (1394);
Nesai Kasame 11, (8, 22).
4944 - İbnu Mes'ud radıyu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Öldürme tarzında insanların en ölçülüsü, iman sahipleridir."
Ebu Davud, Cihad 120, (2666);
İbnu Mâce, Diyat 30, (2681, 2682).
6774 - Abbâs İbnu Abdilmuttalib anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Ne me'mûne (beyin zarına ulaşan yara)da, ne câife (bedenin iç kısmına ulaşan yara)da, ne de münakkıla (kemiği kırıp yerinden kaydıran yara)da kısas vardır. (Yani başkasını bu çeşit yaralarla yaralayan kimseye kısas uygulanmaz, diyet alınır)."

6780 - Nu'man İbnu Beşir ve Ebu Bekre radıyu anhüma anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: "Kısas (cezası) ancak kılıçla icra edilir."
6789 - Muaz İbnu Cebel, Ebu Ubeyde İbnu'l-Cerrâh, Ubâde İbnu's-Sâmit ve Şeddâd İbnu Evs radıyu anhüm ecmain'den rivayet edildiğine göre Resülullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur: "Kadın, taammüden bir kimseyi öldürdüğü vakit, hamile olduğu taktirde hemen öldürülmez, çocuğunu doğurup bir bakıcıya vermesi beklenir. Keza zina yapacak olsa karnındakini doğurup bir kadına verinceye kadar recmedilmez."

gulerezan
02-09-2009, 15:16
Ecib eyyühel melikül azim,esseyyid tahtail el relsül ekber,ve esri' bi hakkı iye(2 kere)

sevgili kavtin,burdaki 2 kere okunacak olan sadece iye midir yoksa bütün cümlemidir.....
bu cümledeki 2 kere okunacak yeri ayri bicimde yazarmisiniz ,anlamadim da.

Kavtin
02-09-2009, 15:18
Bütün cümle

gulerezan
02-09-2009, 15:21
Bütün cümle
tesekkür ederim cevap icin....

gulerezan
02-10-2009, 15:48
bak sen çocuklarınıda sıkıntıya sokmuş oluyorsun sonuçta çoluğunun çocuğunun rızkını başkaları yiyor cık cık bu çok kötü vebali sana...

cok haklisin majisyen...

dynamic apnea
02-10-2009, 16:26
o zaman bu uygulamayı yapsammı?

ben olsam yapardım, senin yerine bile yapasım geldi ama konuyu bilmediğim için senin titreşimini yakalayamam.. Kendi hakkını bırakıyorsan bile evlatlarının ki için mücadele etmelisin.

hamunapthra
04-16-2010, 01:53
bu melekler geri giderlermi

AriZoNa
04-16-2010, 17:38
gitmezse döve döve gönderirsiniz.......:-)

Hurrem Sultan
04-17-2010, 18:46
bunu denemek isterim ama alacağım olan kişiye kötü etki yapmasından korkuyorum? allaha yalvarıyorum her zaman kötülük olmadan verse hakkımı .para her şey değil. ben ona kıyamayıp süründürmüyorum. o bana kıyıp gözü göre göre süründüğümü seyrediyor adaletmi bu?
Aynı sorun bendede var kuzu.Bir kişide değil bir kaç kişi:butterfly:iyilikten maraz doğar lafını sık sık söyler oldu yakınlarım.Ama işte vicdanın sesi ağır basınca yardımını esirgeyemiyor insan.

mormelek
05-18-2010, 18:17
Ebu Şüryeh radıyu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim haksız yere, âmden (bile bile) öldürülürse velisi şu üç şeyden birini tercihte muhayyerdir: - Ya kısas ister. - Ya affeder. - Yahut diyet alır. Eğer dördüncü bir şey istemeye kalkarsa alinden tutun (mâni olun)!" Sonra Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, şu âyeti tilavet buyurdu. (Meâlen): "Kim bundan sonra tecâvüz ederse ona elîm bir azab vardır" (Bakara 179)

Herşey gayet açık ve net.İsteyen ve isteten de ''O'' değilmi...

Hurrem Sultan
05-18-2010, 21:43
Ebu Şüryeh radıyu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim haksız yere, âmden (bile bile) öldürülürse velisi şu üç şeyden birini tercihte muhayyerdir: - Ya kısas ister. - Ya affeder. - Yahut diyet alır. Eğer dördüncü bir şey istemeye kalkarsa alinden tutun (mâni olun)!" Sonra Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, şu âyeti tilavet buyurdu. (Meâlen): "Kim bundan sonra tecâvüz ederse ona elîm bir azab vardır" (Bakara 179)

Herşey gayet açık ve net.İsteyen ve isteten de ''O'' değilmi...
Verip vermeme konusundada sınanıyor insan öyle değilmi yani aldıkları emanete ihanet ediyor bir çoğu

Mally
05-24-2010, 17:46
Bu büyümüdür yoksa Havas uygulaması mı? Anlayamadım...

mormelek
05-25-2010, 17:28
evet bazen kısasa kısas diyorumda vijdanım el vermiyor.ben ömür boyu vijdan azabı çekerim kötü bi şey olursa allah bana yardım etsin o beni görüyor biliyor

ŞURA SURESİ/40.Ayet
Bir kötülüğün karşılığı, onun gibi bir kötülüktür (ona denk bir cezadır). Ama kim affeder ve arayı düzeltirse, onun mükâfatı Allah’a aittir. Şüphesiz O, zâlimleri sevmez.

Ayetde açık ve net ifade edilmiş.Yapıp yapmamak kişiye kalmış...

ASKER
05-25-2010, 19:37
ŞURA SURESİ/40.Ayet
Bir kötülüğün karşılığı, onun gibi bir kötülüktür (ona denk bir cezadır). Ama kim affeder ve arayı düzeltirse, onun mükâfatı Allah’a aittir. Şüphesiz O, zâlimleri sevmez.

Ayetde açık ve net ifade edilmiş.Yapıp yapmamak kişiye kalmış...

Evet sayın mormelek size katılıyorum.Ruhsat ve izin verilmiş ama yinede hayırlısı olanı Allah bize söylemiş...

SCARRED
05-25-2010, 20:36
Bu büyümüdür yoksa Havas uygulaması mı? Anlayamadım...

Bildiğin büyü bu. Havass deyip vicdanını rahatlatamazsın.

Ne kadar hafife alıyorsunuz şu Havass'ı yahu, şaşıyorum. Millet eşekti çünkü, Havass'a nail olabilmek için yıllarca ibadet, yıllarca davet, el alma, ehliyet sahibi olma mertebelerinden geçiyorlar. İnternette ne idüğü belirsiz bir tertip görüyorsun, (mesela benim gibi) ne idüğü belirsiz biri de "büyü değildir, Havass'tır" dese için rahatlıyor, "günahı yoktur" diye hemen yapıyorsun... Buyur, büyüdür bu. Yapıp yapmamak kendi seçimin.

O kadar kolay değil o işler. Büyü mü, değil mi sorusu kolaya kaçmaktır. Başka sorular sorun kendinize arkadaşlar: daha araştırıcı sorular!

Mally
05-25-2010, 22:02
Bildiğin büyü bu. Havass deyip vicdanını rahatlatamazsın.

Ne kadar hafife alıyorsunuz şu Havass'ı yahu, şaşıyorum. Millet eşekti çünkü, Havass'a nail olabilmek için yıllarca ibadet, yıllarca davet, el alma, ehliyet sahibi olma mertebelerinden geçiyorlar. İnternette ne idüğü belirsiz bir tertip görüyorsun, (mesela benim gibi) ne idüğü belirsiz biri de "büyü değildir, Havass'tır" dese için rahatlıyor, "günahı yoktur" diye hemen yapıyorsun... Buyur, büyüdür bu. Yapıp yapmamak kendi seçimin.

O kadar kolay değil o işler. Büyü mü, değil mi sorusu kolaya kaçmaktır. Başka sorular sorun kendinize arkadaşlar: daha araştırıcı sorular!

Sanırım yanlış anladınız. Öncelikle soruyu sormamla vicdanım arasında bir bağlantı yok. Şükür ki bu tür uygulamalara başvuracak kadar büyük bir belayla sınamadı beni Yüce Yaradan. İnşallah da sınamaz.

Büyü mü diye sordum, çünkü yakma var, Havas mı diye aklım karıştı çünkü arkadaşlar Yüce Kur'an dan alıntılarla cevap vermişler ve konu Havas İlmi nde açılmış. Sorduğum soruya alacağım cevapların benim araştırmalarıma rehberlik edip etmeyeceğini nereden biliyorsunuz? Havas ı hafife aldığım anlamını nasıl çıkardınız bende onu anlamadım! Bende biliyorum ki "Havas çı olacam ben" deyipte olunmuyor.

Konuyu uzatmak değil amacım, ama kendimi ifadede eksikliği kapatmak istedim. Umarım başarılı olmuşumdur.

SCARRED
05-25-2010, 22:47
Hızla yazarken "sen" ve "siz" karışmış. Bu yüzden genele yazdıklarım da kişisel görünüyor. Genellikle yazdıklarımı yayınlamadan önce okurum ama bu kez yapmamışım, kusura bakma.

Mally
05-25-2010, 23:00
Hitap şekliniz değil önemli olan Sayın Scarred, karşılıklı ifadede güçlükleri aşabilmek. Rica ederim.

soylubakır
02-26-2011, 00:30
bence dara düşmeden kullanılmaması gereken bişey
paylaşım için tşk.

dooruks
03-03-2011, 00:39
birkaç kişi öyle bir hakkımı yediki ne yapsam yüreğim yanmaz.

dooruks
12-04-2011, 23:13
bana hakaret eden küfür eden birine ne yapmalı ağzı yamulsun isterim?

mahide
05-11-2012, 01:56
bizimde hakkımız yılladır göz göre göre yeniyor maalesef bizde ne yapsak azdır ama bunu deniycem onada bir şey olursa hiçte vicdanım sızlamaz ama yumurtayı nasıl yakıcam birde vakti varmı bunu yapmanın

pembesu
05-11-2012, 14:30
Benim eski kocam bütün altınlarımı aldı gitti bu uygulamayı yapsam altınlarımı geri gelirmi?

CIRAK
05-11-2012, 16:51
Benim eski kocam bütün altınlarımı aldı gitti bu uygulamayı yapsam altınlarımı geri gelirmi?
Eğer hakkınızsa bir şekilde geri gelir :3D Smiles (98):

aliyel
06-01-2012, 06:13
yumurta çiğ mi olucak ve ateşte nasıl yakıcaz bütün olarakmı ateşe atmalıyız yumurtayı....

memoooli
05-10-2013, 22:44
selamun aleyküm cümleten . biz dört arkadaş bir çeşit para eden bi şey bulduk . bunu beraber bulduk beraber eziyetini çektik beraber emek harcadık . hepimizin o malzemede hakkı vardır belki benim hakkım daha çok ama ben hep eşit diye baktım . bizim geriye kalan üç arkadaş bunu benden habersiz sattılar . ve ne oldu bizim iş dediğimde hep bana yalanlar söylediler . bende anladım ki beni benim haberim olmadan ve benim rızam olmadan devreden çıkarmışlar . bu iş bire bir hak yemeyle alakalımıdır acaba .

ginoxis75
05-11-2013, 12:11
çok güzel işlem tek anlamadığım nokta niyeti işlemin hangi safhasında yapacağız başka niyetler için geliştiribelirmi ?haksız yere işimden oldum bu tarz birşey içinde bu işlem yapılabilirmi eline yüreğine sağlık kavtin.

cimcimemmm
06-16-2013, 18:23
yumurtanın nasıl yakılacağı tarif edilirse aklımızda soru işareti kalmadan yaparız. bu arada namusuma dil uzatan, beni küçük gören kişiye yapmak istiyorum. sizce sonuçları ne olur?